Wśród najpopularniejszych alternatywnych sposobów na ogrzewanie domu są pompy ciepła czerpiące energię z gruntów lub z powietrza. Czym jest powietrzna pompa ciepła do CO i kiedy ją wybrać? W jakich sytuacjach sprawdzi się lepiej niż tradycyjne metody ogrzewania? Czy może zastąpić elektryczne bojlery i ogrzewanie wody kotłami gazowymi? Sprawdź, czy to właśnie powietrzna pompa do CO sprawdzi się u Ciebie i w jakich przypadkach wybrać pompę powietrzną kosztem gruntowej.
Alternatywne źródła energii – powietrze, słońce, energia z ziemi
Powietrze znajdujące się na zewnątrz budynków może być nieskończonym źródłem energii, która odpowiednio przetworzona, zostanie wykorzystana do ogrzewania budynków, a latem do ich schładzania (wentylacji). Powietrzna pompa ciepła do CO może być stosowana do ogrzewania wody i powietrza wewnątrz budynków samodzielnie lub wraz z innymi odnawialnymi źródłami energii np. ogniwami fotowoltaicznymi.
Zima, wiosna, lato… Tanie ogrzewanie niezależnie od pory roku
Powietrze zewnętrzne można wykorzystać jako źródło energii cieplnej niezależnie od pory roku. Instalacja może być wydajna nawet przy temperaturze na zewnątrz oscylującej wokół minus 25 stopni Celsjusza.
- Bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów możliwe jest schładzanie powietrza wewnątrz domu latem.
- Nie wiąże się to z instalacją klimatyzacji, która jest zwykle głośna, wymaga kosztownej konserwacji i niekorzystnie wpływa na kondycję powietrza wewnątrz domu.
- Instalacja powietrznej pompy ciepła do CO jest świetnym wyborem w przypadku osób dotkniętych silnymi alergiami, astmą lub przewlekłymi chorobami układu oddechowego.
Powietrzna pompa ciepła do CO sprawdzi się, kiedy działka jest mała lub chcesz ograniczyć koszty inwestycji. Jak to wygląda w praktyce?
Nowoczesne systemy to sposób na trudne warunki
Przewagą powietrznych pomp typu powietrze/woda nad pompami czerpiącymi energię z ziemi jest sposób ich instalacji oraz dostępność tej technologii.
Instalacja pomp geotermalnych wiąże się z koniecznością wykonania głębokich odwiertów lub położenia sond powierzchniowo – na głębokości około 1 do 1,5 metra. Taka inwestycja jest możliwa właściwie tylko w przypadku planowania budowy domu od początku – na etapie planowania.
Pompy powietrzne są alternatywą dla klientów chcących ograniczyć wydatki na energię elektryczną i szukających sposobu na wspomożenie tradycyjnych metod ogrzewania domu. W przeciwieństwie do pozostałych pomp ciepła, wersje powietrzne:
- są łatwiejsze w montażu,
- nie wymagają reorganizacji przestrzeni wokół domu.
Pompy powietrzne sprawdzą się jako dodatkowy sposób ogrzewania – przy kotłach olejowych lub piecu gazowym. Zmniejszą miesięczne koszty energii i sprawią, że utrzymanie domu będzie mniej kosztowne.
Kiedy jeszcze pompa powietrzna do CO ma przewagę nad innymi, alternatywnymi metodami ogrzewania? Zawsze wtedy gdy powierzchnia działki lub jej ukształtowanie są nieodpowiednie do instalacji geotermalnych.
Powietrzna pompa ciepła zaspokoi potrzeby Twojej rodziny
Prawidłowo dobrana i zainstalowana pompa jest w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na energię cieplną całej rodziny, na przykład z trojgiem dzieci. Jest wsparciem systemu centralnego ogrzewania i sposobem na zmniejszenie kosztów podgrzewania wody użytkowej. Bez obaw możesz postawić na to rozwiązanie, nie martwiąc się, że zabraknie ciepłej wody podczas codziennych zwiększonego zapotrzebowania na ciepłą wodę na przykład rano i wieczorem, podczas obecności wszystkich domowników.
Współczesne pompy można umieszczać na zewnątrz budynków bez obaw o bezpieczeństwo mieszkańców, a nawet bawiących się w ich sąsiedztwie dzieci.