Na blogu Eneo Polska systematycznie rozprawiamy się z mitami dotyczącymi funkcjonowania ekologicznych urządzeń grzewczych, które wykorzystują technologię powietrze/woda, by zaopatrywać instalacje c.o. oraz c.w.u. Wiele informacji znajdziesz w naszym dziale Porady, natomiast w tym wpisie odpowiemy na pytanie, czy pompa ciepła może współpracować z grzejnikami.
Na etapie projektu
Jak zostało wspomniane, urządzenia tego typu należą do ekologicznych rozwiązań, a w związku z prowadzoną polityką klimatyczną i europejskim zielonym ładem są one coraz chętniej wybierane przez inwestorów. Sprzęty marki BRÖTJE, które mamy w swojej ofercie, odznaczają się praktycznie bezobsługową, bezawaryjną pracą, co czyni je atrakcyjnymi alternatywami dla tradycyjnych kotłów.
W przypadku nowo powstającego budynku wątpliwości, czy pompa ciepła może współpracować z grzejnikami, stają się nieistotne – w tym momencie cały system należy zaprojektować, zatem mamy możliwość wyboru, czy w budynku znajdą się tradycyjne grzejniki przyścienne, nowoczesne niskotemperaturowe, czy będzie to ogrzewanie podłogowe, potocznie nazywane podłogówką. Ostatnia opcja jest wyborem zdecydowanie ekonomiczniejszym niż tradycyjny system wysokotemperaturowy. Ponadto podłogówka potrzebuje wody o niższej temperaturze, co przekłada się na mniejszą ilość energii produkowanej przez pompę ciepła – będziemy mogli w takiej sytuacji zakupić model o niższej mocy.
Kiedy liczą się oszczędności długofalowe
Kwestia tego, czy opisywana instalacja może współpracować z tradycyjnym systemem grzewczym, wygląda nieco inaczej, kiedy mamy do czynienia z już istniejącym budynkiem. Jeśli przeprowadzamy termomodernizację, robimy to z złożeniem, że powinna przynieść oszczędności, zatem wybrane urządzenia powinny pracować wydajnie. W tym celu niekiedy konieczne jest usunięcie starych grzejników i montaż podłogówki, jednak generuje to dodatkowe koszty. Mamy natomiast gwarancję, że uzyskamy wówczas optymalną efektywność.
Co jednak w sytuacji, kiedy z różnych względów taka wymiana nie jest możliwa? Pojawia się pytanie, czy pompa może współpracować z tradycyjnymi grzejnikami. Istnieje taka opcja, ale wtedy musimy liczyć się z tym, że urządzenie będzie pracowało z mniejszą wydajnością. Trzeba pamiętać, że sprzęty te wymagają zasilania wodą o temperaturze 60-75°C. Tymczasem pompy ciepła czerpiące ciepło z powietrza ogrzewają wodę do temperatury nieco niższej, choć na rynku dostępne są też takie, które pozwalają uzyskać nawet 65°C. Najczęściej jest to jednak 30-40°C.
Kwestia wyboru
Odpowiadając na pytanie, czy pompa ciepła może współpracować z grzejnikami, podkreślmy, że opisywane instalacje są najefektywniejsze w połączeniu z ogrzewaniem o dużej powierzchni i niskiej temperaturze emisji. Kryteria te spełnia podłogówka, dlatego utarło się przekonanie, że tylko w takim układzie działają systemy powietrze/woda. Zastanówmy się więc, na czym bardziej nam zależy – na oszczędnościach czy wysokiej efektywności. Warto wziąć pod uwagę także fakt, iż niektóre modele, na przykład BLW Split C, zostały wyposażone w dodatkową funkcję w postaci klimatyzowania, a inne, jak BLW Split K, pozwalają na podgrzewanie c.w.u. Z takimi funkcjonalnościami kwestia tego, czy pompa ciepła może współpracować z grzejnikami, niekiedy okazuje się drugoplanowa.
Porady specjalistów
Jeśli chcesz poznać szczegóły dotyczące tego, czy pompa ciepła może współpracować z grzejnikami, zwłaszcza z tymi, które masz zamontowane u siebie, zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami. Omówimy kwestie techniczne i ekonomiczne, by znaleźć optymalne dla Twojego domu rozwiązanie.