Pompa ciepła wykorzystuje odnawialne źródła energii, by ogrzewać budynki i wodę użytkową, a nawet zastępować klimatyzację. Działa bezawaryjnie, bezpiecznie, cicho. Jednak jak dobrać sprzęt do powierzchni domu? Nad tym zastanawiają się osoby, które szukają nowoczesnych i ekologicznych, a zarazem ekonomicznych rozwiązań grzewczych. Warto przyjrzeć się tej kwestii z pomocą specjalistów z Eneo Polska.
Jak to działa?
Poszukując odpowiedzi na pytanie, jak dobrać odpowiednie urządzenia do powierzchni domu, musimy zacząć od wyjaśnienia ich sposobu pracy. Pompa ciepła działa na podobnej zasadzie, jak klimatyzacja samochodowa lub nawet lodówka. Podstawę stanowią procesy fizyczne odpowiadające za transport ciepła – przemieszcza się ono z miejsca, w którym zostało pozyskane, wyżej, gdzie zostanie oddane. System zasilany jest sprężarką wyposażoną w silnik elektryczny albo gazowy. Cały proces możemy fizycznie opisać jako nieprzerwany cykl obejmujący:
→sprężanie → rozprężanie → parowanie → skraplanie.
Zobaczmy teraz, jak to się odbywa:
- w parowniku znajduje się czynnik roboczy (może nim być glikol lub solanka), odbiera on ciepło z usytuowanego poniżej źródła, w wyniku czego ulega odparowaniu;
- powstała para zostaje zassana przez urządzenie, a następnie sprężona, co powoduje wzrost jej temperatury;
- para o podwyższonej temperaturze trafia do skraplacza, w którym sprężony czynnik roboczy ulega rozprężeniu, a to prowadzi do jego schłodzenia;
- oddane przez czynnik roboczy ciepło trafia do miejsca docelowego, co przekłada się na ogrzewanie powietrza w budynku oraz wody.
Zastanawiając się nad tym, jak dobrać pompę do powierzchni domu, trzeba zwrócić też uwagę na technologię, jaką wykorzystuje opisywany system. Dostępne w Eneo Polska urządzenia marki BRÖTJE działają na zasadzie powietrze/woda. Oznacza to, że:
- parownik ogrzewany jest powietrzem (na rynku dostępne są też modele wykorzystujące energię z gruntów lub z wody),
- skraplacz oddaje ciepło do instalacji centralnego ogrzewania, w której znajduje się woda.
W celu poznania szczegółów dotyczących tego procesu zapraszamy do przeczytania innego tekstu na naszym blogu: Kiedy sprawdzą się pompy ciepła powietrze-woda.
Gdzie może pracować system?
Aby odpowiednio dobrać pompę do wielkości domu, należy uwzględnić również cechy miejsca, w którym będzie ona zamontowana. Zwracamy uwagę na takie kwestie, jak:
- rodzaj budynku: czy jest on nowy, stary czy termomodernizowany;
- izolacja cieplna (jej jakość i zastosowany materiał);
- wielkość obiektu (chodzi o powierzchnię, którą chcemy ogrzewać);
- istniejący system grzewczy: grzejniki ścienne lub tzw. podłogówka;
- obecność dodatkowych funkcjonalności: klimatyzacji (BLW Split C), podgrzewania c.w.u. (BLW Split P).
W nowych budynkach sprawa jest dość prosta, ponieważ ich zapotrzebowanie na moc grzewczą wylicza się już na etapie projektowym, co daje gotową odpowiedź na pytanie, jak dobrać pompę ciepła do powierzchni domu. Jeśli takich wyliczeń nie mamy, możemy samodzielnie określić podstawowe parametry, korzystając z gotowych wzorów i danych statystycznych. Wynika z nich, że zapotrzebowanie na moc w budynku jednorodzinnym o powierzchni 100 m2 wynosi 40–50 W/m2. W przypadku tego obiektu będzie to więc: 100 m2 x 50 W = 5 KW. Nie są to jednak informacje wystarczające.
Klimat ma znaczenie
Kolejnym parametrem podpowiadającym, jak dobrać pompę do powierzchni domu, są średnie temperatury odnotowywane w danym miejscu. Ważne jest więc określenie cech strefy klimatycznej, w której mieszkamy. Pompy ciepła pracują najefektywniej w dodatnich temperaturach, zatem myśląc o tym, jak dobrać sprzęt dopasowany do danego domu, należy uwzględnić najniższe temperatury w roku. W naszym kraju dni ze skrajnie niskim wskazaniami na termometrach występują dość rzadko. W praktyce oznacza to, że można wówczas wspomóc instalację dodatkowym źródłem, co nie obciąży znacznie domowego budżetu.
Indywidualne potrzeby
Aby właściwie określić, jak dobrać pompę ciepła do powierzchni domu, musimy zwrócić uwagę na potrzeby mieszkańców. Mowa tu o rocznym zużyciu wody, które będzie miało inne wartości w gospodarstwach domowych jednoosobowych, inne w tych, gdzie są małe dzieci. Jest to więc najbardziej indywidualny i zmienny parametr, ale nie można go pominąć.
Pułapka nadgorliwości
Podsumowując rozważania dotyczące montażu pomp ciepła, musimy wspomnieć o częstej nieprawidłowości, jaką jest sięganie po urządzenia o mocach z większymi możliwościami, które okazują się niepotrzebne w danym budynku i w danej rodzinie. Może to przynieść odwrotny skutek, gdyż system będzie generował zbędne koszty.
Wybieraj ze specjalistą
Jeśli nadal nie wiesz, jak dobrać pompę do powierzchni domu, skonsultuj się ze specjalistą. W Eneo Polska dowiesz się, jakie urządzenie będzie dopasowane do Twoich potrzeb i właściwości fizycznych budynku. Dzięki naszemu doświadczeniu ta inwestycja stanie się opłacalna – podpowiemy też, jak skorzystać z dofinansowania na zakup i montaż.