Nasi Klienci często pytają o to, czy pompa ciepła może pracować bez przerwy. To kwestia ważna pod względem zarówno praktycznego użytkowania oraz komfortu mieszkania w danym budynku, jak i domowego budżetu, a także ekologii. W tym wpisie odpowiemy na to podstawowe pytanie.
Punkt wyjścia – temperatura
Zanim ustalimy, czy opisywane urządzenie może pracować bez przerwy, zatrzymajmy się przy tym, jak ono działa. Sprzęty marki BRÖTJE, których dystrybutorem jest Eneo Polska, bazują na technologii powietrze/woda. Oznacza to, że wykorzystują powietrze z otoczenia, by ogrzewać znajdującą się w instalacji wodę, a w przypadku niektórych modeli (na przykład BLW Split P) także tę, która przeznaczona jest do celów użytkowych. Zatem aby system mógł funkcjonować, potrzebne jest ciepło.
Wiosna, lato, jesień, zima…
Wiele błędnych przekonań na temat pomp ciepła wynika z braku specjalistycznej wiedzy z zakresu fizyki i termiki. Panuje przekonanie, że urządzenia tego typu są w stanie działać efektywnie tylko podczas cieplejszych dni. To oznaczałoby, że dostarczają one energię jedynie latem, późną wiosną i wczesną jesienią, a więc wtedy, kiedy temperatura na zewnątrz jest wysoka. Idąc tym tokiem myślenia, musielibyśmy uznać, że zimą instalacje takie nie funkcjonują, a odpowiedź na pytanie, czy pompa może pracować bez przerwy, byłaby negatywna, jednak nic bardziej mylnego.
Termofizyka – działa zawsze
Nie ulega wątpliwości, że sprawność instalacji typu powietrze/woda zależy od temperatury na zewnątrz – ona bowiem wpływa na to, czy pompa ciepła może pracować bez przerwy – ale w naszej szerokości geograficznej nie ma realnego zagrożenia dla ciągłości jej działania. Przywołajmy dwie podstawowe prawidłowości:
- opisywane sprzęty pracują w zakresie -25°C do +45°;
- w klimacie umiarkowanym, jaki mamy w Polsce, w roku zdarza się tylko kilka dni, kiedy temperatura spada do poziomu zbliżającego się do -25°C.
Ciepła natomiast nie ma w powietrzu tylko wtedy, kiedy jego temperatura osiąga poziom zera bezwzględnego, a więc-273°C – w naszym klimacie to praktycznie niemożliwe. Z punktu widzenia termiki jest to najważniejszy argument pozwalający udzielić twierdzącej odpowiedzi na pytanie, czy pompa może pracować bez przerwy. Nie ma ryzyka, że występujące w Polsce temperatury poniżej „zwykłego” zera sprawią, że właściciele systemów grzewczych opartych na tych urządzeniach zostaną pozbawieni ogrzewania. Na rynku dostępnych jest wiele modeli o różnych parametrach, dzięki czemu z łatwością dopasujemy je do działania w cyklu całorocznym, nawet jeśli latem będą miały służyć jako klimatyzatory – taką funkcję zapewnia model BLW Split C.
Zadbaj o niezakłócone działanie
Wiemy już, że to, czy pompa ciepła może pracować bez przerwy, zależy od warunków klimatycznych. Należy wziąć też pod uwagę względy praktyczne. By system działał nieprzerwanie, musi być po prostu sprawny. Jeśli mamy więc w domu podstawowy model typu powietrze/woda – taki jak BLW Split K – powinniśmy regularnie weryfikować stan obu źródeł ciepła dolnego i górnego (instalacji c.o). Podstawowym zabiegiem przedłużającym żywotność pompy ciepła jest odpowietrzanie, a także dbanie o szczelność. Warto okresowe przeglądy powierzyć profesjonalistom – znajdziesz ich w Eneo Polska.
Przez cały rok, o każdej porze dnia i nocy
Podsumowując rozważania na temat tego, czy pompa może pracować bez przerwy, odpowiadamy – tak. Urządzenia te są obecnie zaliczane do podstawowych elementów grzewczo-chłodzących w nowoczesnych instalacjach c.o. i c.w.u. bazujących na naturalnych, bezpiecznych, odnawialnych źródłach. Za sprawą odpowiedniego dopasowania, poprawnego montażu i użytkowania zgodnie z instrukcjami mogą wydajnie działać przez cały rok.