Wiele osób zastanawia się nad tym, czy sama pompa ciepła wystarczy do ogrzania domu, a odpowiedź na to pytanie bywa decydująca przy zakupie urządzenia. Warto więc, by opierała się na rzetelnej wiedzy – dlatego specjaliści z Eneo Polska przygotowali merytoryczną odpowiedź, która rozwieje Twoje wątpliwości.
Wszystko zaczyna się od różnicy temperatur
Aby odpowiedzieć na pytanie, czy sama pompa ciepła wystarczy do ogrzania domu, musimy wiedzieć, jak takie urządzenie działa. Naszą flagową marką jest BRÖTJE, producent instalacji działających na zasadzie powietrze/woda. Posługując się właściwościami podstawowego modelu BLW Split K, wyjaśnimy, jak on działa. Urządzenie wytwarza ciepło, pobierając energię z powietrza, a następnie przekazuje ją do instalacji grzewczej, w której znajduje się woda. Aby cały proces zachodził efektywnie, musi występować różnica temperatury między źródłem dolnym i górnym. Przy mniejszej różnicy moc urządzenia jest wyższa, co przekłada się na obniżenie kosztów eksploatacji.
A co z klimatem?
Rozważając to, czy sama pompa ciepła wystarczy do ogrzania domu, bierzemy pod uwagę nie tylko omówioną wyżej różnicę temperatur, lecz także jej zmienność i zapotrzebowanie na wodę. Ze względu na fakt, iż istnieje różnica temperatur między źródłami, mamy do czynienia z sytuacją, w której moc sprzętu nie stanowi stałej wartości. W związku z tym musimy zweryfikować pewne informacje dotyczące funkcjonowania urządzenia typu powietrze/woda, które decydują o tym, czy sama pompa ciepła wystarczy do ogrzania domu:
- istnieje przekonanie, że wydolność systemu spada, kiedy obniżają się temperatury za oknem – jest to częściowo uzasadnione, lecz będzie on pracował nie tylko w temperaturach dodatnich;
- na rynku dostępne są urządzenia, które efektywnie pełnią swoje funkcje, kiedy temperatury za oknem wynoszą od -25°C do +45°C (przy najwyższych wartościach sprawdzają się modele pozwalające na klimatyzowanie pomieszczeń, jak BLW Split C);
- w naszym kraju panuje umiarkowany klimat, a temperatury, które odnotowujemy, mieszczą się w podanym wyżej zakresie, jednak pamiętajmy o tym, że opisywane instalacje cieszą się popularnością również w Skandynawii, gdzie warunki atmosferyczne są zdecydowanie surowsze niż u nas.
Poszukując odpowiedzi na pytanie, czy sama pompa wystarczy do ogrzania domu, warto wziąć pod uwagę fakt, że uzyskamy dodatni bilans energetyczny nawet przy dużym mrozie, ponieważ ciepło w powietrzu znajduje się do momentu, kiedy temperatura osiągnie zero bezwzględne, czyli -273°C.
Z podłogówką czy z grzejnikami
Trzeba uwzględnić także to, z jakimi instalacjami współpracuje pompa ciepła. Mitem jest, że tylko z podłogówką. Nie wszyscy chcą lub mogą ją mieć, zatem byłoby to z punktu widzenia producentów błędne podejście. Powodów jest wiele – chociażby chęć posiadania dywanów. Przewody podłogówki nie sprawdzą się też w miejscach, gdzie będą stać na przykład szafki kuchenne. Spełniałyby wówczas funkcję izolacji termicznej, co przełożyłoby się na niewystarczającą moc grzewczą.
Grzejniki niskotemperaturowe (do około 50°C) można połączyć z pompami ciepła – to atrakcyjne rozwiązanie pod względem zarówno efektywności, jak i estetyki. Więcej o właściwościach i możliwościach zastosowania poszczególnych instalacji pisaliśmy w innym artykule:
Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki – jak wybrać ogrzewanie do twojego domu?
A co z elektryczną grzałką?
Jeśli spodziewamy się, że temperatury w miejscu, w którym mieszkamy, będą niskie, a kwestia tego, czy sama pompa ciepła wystarczy do ogrzania domu, budzi wątpliwości, można pomyśleć o wsparciu systemu alternatywnym urządzeniem grzewczym w postaci grzałki elektrycznej. Bywają też instalacje wspomagane kotłami gazowymi, olejowymi czy na paliwo stałe. Jeśli mamy zainstalowaną pompę, która działa do -15°C, a temperatura spadnie poniżej tej wartości, urządzenie wyłączy się – wówczas funkcję ogrzewania przejmie jedno z wymienionych źródeł. Takich dni w roku jest jednak niewiele, zatem montaż tytułowych sprzętów wciąż należą do ekonomicznych rozwiązań – zwłaszcza modele pozwalające korzystać z c.w.u., jak BLW Split P.
Wydajne systemy w zasięgu ręki
Zatem czy sama pompa ciepła wystarczy do ogrzania domu? Należy udzielić twierdzącej odpowiedzi. Ewentualne wątpliwości mogłoby budzić spełnienie indywidualnych wymagań mieszkańców, wynikających z ich liczby i potrzeb. Mamy jednak do dyspozycji wiele wariantów, a doświadczony specjalista podpowie, która opcja będzie najkorzystniejsza. Zapraszamy do Eneo Polska – wybierzemy dla Ciebie to, co najlepsze.