Jeśli zastanawiasz się, jak dobrać moc pompy ciepła do domu, zapoznaj się ze wskazówkami, które przygotowali specjaliści z Eneo Polska, dystrybutora marki BRÖTJE – światowego lidera rynku ekologicznych urządzeń grzewczych. Dzięki nim wybierzesz dokładnie taki sprzęt, jakiego potrzebujesz.
Zgodnie ze wzorem
W celu określenia, jak dobrać pompę ciepła do domu, warto skorzystać ze wzoru:
powierzchnia budynku (m2) x zapotrzebowanie energetyczne (W/m2) = moc pompy ciepła (KW).
Jeśli chodzi o standardowy dom jednorodzinny (100 m2), potrzebujemy 40-50 W/m2, co oznacza, że w tym przypadku zalecana wartość wynosi 4-5 KW. Jeśli urządzenie ma być także wykorzystywane do podgrzewania wody użytkowej – taką funkcję zapewnia model BLW Split K – powinniśmy doliczyć około 1 kW na czterech mieszkańców.
Na ostateczny wynik mają wpływ także inne kwestie, jak warunki techniczne (izolacja, stan budynku), a także potrzeby oraz liczba mieszkańców – są one jednak indywidualne i w tym miejscu je pominiemy, by skupić się na uniwersalnych wartościach liczbowych.
Te wskaźniki mają znaczenie
Przyjrzymy się teraz czynnikom, które najczęściej wymieniają producenci pomp ciepła poszczególnych urządzeń jako praktyczną wskazówkę dotyczącą tego, jak dobrać system odpowiedni do danego domu. Mowa tu o:
- mocy grzewczej (Pg) – odgrywa kluczową rolę, ponieważ pokazuje, czy dane urządzenie jest w stanie ogrzać pomieszczenia do oczekiwanej temperatury; dzięki temu wskaźnikowi wiemy, jaką ilość energii sprężarka dostarczy do instalacji grzewczej i jakie zużycie energii elektrycznej będzie się z tym wiązało; należy pamiętać, że jej zbyt duża wartość w stosunku do powierzchni będzie generowała większe zużycie prądu, co przełoży się z jednej strony na wyższe rachunki, a z drugiej – na nieefektywność całego systemu;
- mocy elektrycznej (Pe) – zastanawiając się nad tym, jak dobrać pompę ciepła do domu, trzeba wziąć pod uwagę ten parametr, jednak musimy mieć na uwadze, że im mniejszą ma on wartość, tym tańsze w eksploatacji będzie nasze urządzenie; prąd stanowi ¼ zapotrzebowania elektrycznego standardowego sprzętu, na przykład modelu BLW Split P, a resztę uzupełnia źródło odnawialne, jakim jest powietrze;
- mocy chłodniczej (Pch) – czyli tej, z jaką sprężarka może pobierać ciepło z odnawialnego źródła, a na wydajność w dużej mierze wpływa panująca na zewnątrz temperatura; należy też zastanowić się, czy chcemy wykorzystywać urządzenie do chłodzenia pomieszczeń latem (będzie możliwe, jeśli wybierzemy nowoczesny model, taki jak BLW Split C);
- wydajności cieplnej (COP) – im wartość ta jest wyższa, tym mniej energii urządzenie potrzebuje, byśmy mogli uzyskać tę samą efektywność; wśród wszystkich wskaźników rozpatrywanych pod względem tego, jak dobrać moc pompy ciepła do domu, ten jest najistotniejszy, jeśli zależy nam na wyborze urządzenia ekologicznego i energooszczędnego; dodajmy w tym miejscu, że by otrzymać znak jakości EHPA, instalacje pracujące na zasadzie powietrze/woda muszą sięgać pułapu 3.1.
Z punktu widzenia użytkowników zastanawiających się nad montażem pomp ciepła ważne jest też to, że urządzenia tego typu współpracują i z tradycyjnymi grzejnikami przyściennymi, i z ogrzewaniem podłogowym, ponadto sprawdzają się w nowoczesnym domu pasywnym.
Zapytaj, jak to zrobić
Kwestia tego, jak dobrać pompę ciepła, bywa skomplikowana, ale specjaliście nie przysporzy problemów wykonanie obliczeń i wskazanie optymalnego rozwiązania. Żywotność tych sprzętów określana jest przez producentów na około dwadzieścia lat, warto więc skonsultować się ze specjalistami z Eneo Polska, by mieć pewność, że przez cały ten czas instalacja będzie pracować efektywnie – niezależnie od tego, czy wybierzemy model podstawowy, czy taki, który zapewnia możliwość podgrzewania c.w.u. lub klimatyzację.