Ogrzewanie podłogowe, nazywane potocznie podłogówką, jest komfortowym rozwiązaniem, wybieranym tak przy planowanej budowie, jak i w czasie kompleksowych remontów. Na co zwrócić uwagę, myśląc o takim modelu ogrzewania? Poniżej najważniejsze wskazówki.
Kwestie do rozważenia przy wyborze ogrzewania podłogowego
Wybierając model ogrzewania, warto myśleć praktycznie, ponieważ będzie on służył przez lata. Ta długofalowa inwestycja wymaga więc, by zastanowić się już na wstępie nad trzema podstawowymi aspektami. Co masz do wyboru?
- Kocioł do ogrzewania – na początku warto przyjrzeć się kotłowi, ponieważ niektóre z nich sprawdzą się jedynie przy klasycznych grzejnikach, a inne z powodzeniem będą współpracowały z ogrzewaniem podłogowym; ogrzewanie podłogowe będzie działać prawidłowo ze wszystkimi nowoczesnymi systemami ogrzewania, takimi jak na przykład pompy ciepła, wykorzystującymi energię wody, ziemi i powietrza; sprawdzi się też przy nowoczesnych kotłach, które zapewniają stałą podaż paliwa i możliwość sterowania temperaturą (pellet, ekogoroszek); na pewno nie będzie funkcjonalna w połączeniu z klasycznymi kotłami na węgiel i drewno.
- Wykończenie podłogi – zwykło się uważać, że ogrzewanie podłogowe wymaga, by na podłodze położone zostały płytki, terakota lub gres. Owszem, są one doskonałymi przewodnikami dla ciepła podłogowego, ale obecnie podobnie sprawdzają się panele i wykładziny dywanowe pod warunkiem, że są to modele zaprojektowane do współpracy z podłogówką. Jeśli zależy ci na tym, by uzyskać maksimum ciepła, wybierz płytki.
- Ilość mebli w pomieszczeniu – z doświadczenia wynika, że ogrzewanie podłogowe nie sprawdzi się w pomieszczeniach, w których jest dużo mebli, ponieważ po pierwsze ograniczy to powierzchnię grzewczą, a po drugie – meble będą niejako pochłaniały ciepło. Warto też pamiętać o tym, żeby do pomieszczeń takich wybierać meble na nóżkach, by zapewnić swobodny przepływ ciepłego powietrza pod nimi.
Dobrze jest wybór skonsultować ze specjalistami, którzy podpowiedzą, jak zoptymalizować planowany model ogrzewania domowego.
Regulowanie temperatury
Podłogówka – podobnie jak tradycyjne ogrzewanie – dale możliwość regulowania temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Wymaga to zainstalowania termostatów pokojowych lub ograniczników temperatury. Warto mieć na uwadze, że ogrzewanie podłogowe wolniej reaguje na zmiany temperatury – zatem, żeby osiągnąć wybrany poziom, trzeba będzie chwilę zaczekać.
Rozwiązanie dla alergików
Zwraca się uwagę na to, że ogrzewanie podłogowe nie powoduje wzbijania się kurzu przy ruchu powietrza, jak dzieje się w przypadku tradycyjnych grzejników. Jeśli więc zmagasz się z problemami ze strony dróg oddechowych lub alergiami, podłogówka nie przysporzy ci dodatkowych problemów. Będzie też mniej sprzątania, ponieważ ten model ogrzewania jest pod podłogą, podczas gdy klasyczne grzejniki wymagają większych zabiegów – szczególnie te o nieregularnych formach, w których zakamarki wnika kurz. Przy okazji oszczędzisz więc czas na dbaniu o czystość w domu.
Zobacz również Jaką pompę ciepła wybrać – przegląd urządzeń