Czy pompa ciepła powietrze/woda do c.o. jest w stanie samodzielnie ogrzać zimą średniej, a nawet sporej wielkości dom? Czy też wymaga urządzeń wspomagających? Jak działa? I czy jej montaż się opłaca? Odpowiadamy poniżej.
Efektywność pompy ciepła powietrze/woda do c.o.
Zakłada się, że powietrzna pompa ciepła powinna samodzielnie ogrzać budynek w warunkach zewnętrznych do -10ºC. Kiedy temperatury są jeszcze niższe, teoretycznie należy wspomóc jej funkcjonowanie innym urządzeniem grzewczym, na przykład grzałką elektryczną albo kotłem gazowym.
W praktyce oznacza to, że nie zaleca się wyboru pompy typu powietrze/woda jako jedynego źródła energii cieplnej. Producenci podkreślają, że takie urządzenia warto instalować wraz grzałkami elektrycznymi (taki system ogrzewania nosi nazwę monoenergetycznego) lub z kominkiem z płaszczem wodnym czy kotłem gazowym albo kotłem na paliwa stałe (wówczas mówi się o układzie biwalentnym).
Im niższa temperatura na zewnątrz, tym mniejsza wydajność pompy. Wcześniej wspomniane -10ºC uznaje się za parametr graniczny. Jeżeli na zewnątrz robi się jeszcze zimniej, znacznie spada współczynnik wydajności CoP, czyli parametr określający stosunek energii cieplnej dostarczonej przez pompę do instalacji grzewczej do energii elektrycznej, jaką należy zasilić pompę, by funkcjonowała prawidłowo. Niska wydajność pompy przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych sprawia, że jej eksploatacja przy sporych mrozach nie jest po prostu opłacalna.
Oszczędność dzięki technologiom przyjaznym środowisku
Śledząc jednak rokrocznie jesienne i zimowe prognozy pogody można dojść do wniosku, że dotkliwe mrozy panują coraz rzadziej. Praktycznie więc powietrzna pompa wymaga wsparcia dodatkowego urządzenia grzewczego jedynie kilka dni w roku. Pracując efektywnie przez niemal cały okres grzewczy, jest na przykład w stanie samodzielnie ogrzać dom o powierzchni 150 m². Koszty eksploatacyjne są wówczas niewielkie – w dużej mierze zależą od poziomu izolacji cieplnej budynku. Pomyśleć warto również o innych korzyściach, takich jak:
- brak konieczności magazynowania opału,
- brak emisji do środowiska substancji szkodliwych zarówno dla przyrody, jak i dla ludzkiego zdrowia,
- prosta obsługa i łatwość utrzymania czystości samego urządzenia oraz pomieszczenia, w którym się znajduje.
Pompy powietrzne najczęściej wykorzystuje się podczas modyfikacji kotłowni, które pracują mało efektywnie, a wydatki związane z zakupem paliw stałych, ciekłych czy gazowych są bardzo wysokie. Podłączenie pompy ciepła powietrze/woda do c.o. w tego typu przypadkach pozwala znacznie ograniczyć koszty eksploatacyjne ponoszone na energię cieplną, a jednocześnie zmniejszyć negatywny wpływ standardowych źródeł ciepła na środowisko naturalne.
Jak działa pompa ciepła powietrze/woda
W jaki sposób pompy ciepła powietrze/woda pozyskują energię i transportują ją do instalacji ogrzewania podłogowego czy kaloryferów? Schemat ich działania nie jest skomplikowany. Jednostka zewnętrza wyposażona w wentylator osiowy pompuje powietrze do parownika. Stamtąd, wraz z czynnikiem roboczym, który jest nośnikiem ciepła, powietrze transportowane jest do skraplacza. Wykorzystując zasady termodynamiki, przechodząc przez różne stany skupienia, zmieniając temperaturę oraz ciśnienie, mieszanka wytwarza energię cieplną, która zasila system centralnego ogrzewania.
Warto dodać, że urządzenia składowe opisywanej pompy są bardzo kompaktowe, zajmują niewiele miejsca. Nie wymagają osobnej kotłowni – z powodzeniem można zamontować je w dowolnym pomieszczeniu.
Dobra energia, niskie koszty
Nowoczesna i ergonomiczna pompa ciepła powietrze/woda do c.o. to bardzo dobre rozwiązanie dla każdego, kto chciałby zmodyfikować dotychczasowe sposoby ogrzewania domu i innych obiektów z zastosowaniem nowoczesnych technologii. Wybierając sprawdzone systemy można mieć pewność, że spełnią one swoje zadanie zarówno tuż po instalacji, jak również w późniejszych latach, także przy intensywnej eksploatacji.