Zastanawiasz się, który rodzaj ogrzewania wybrać: pompa ciepła czy gaz? Trudno Ci zdecydować czy postawić na popularne rozwiązanie, a może na nowoczesne technologie? Poniższy tekst powinien pomóc Ci uporządkować informacje.
Pompa ciepła: plusy i minusy
Korzystanie z energii odnawialnej dostarczanej do domów czy budynków użytkowych za pomocą pomp ciepła niesie ze sobą sporo korzyści. Oto one:
- bezpieczeństwo – pompy to urządzenia, które nie emitują szkodliwych substancji, są więc przyjazne środowisku; bezpieczeństwo użytkowania wiąże się również z brakiem ryzyka wybuchu, zatrucia spalinami czy wystąpieniem innej awarii, mogącej mieć negatywne skutki dla zdrowia;
- oszczędność – około 3/4 energii dostarczanej przez pompy produkowana jest bez żadnych kosztów; pozwala to znacznie obniżyć rachunki za ogrzewanie;
- prosta obsługa – dzięki wysokiemu zautomatyzowaniu pracy poszczególnych mechanizmów instalacji służącej do pozyskiwania energii odnawialnej oraz nowatorskim systemom sterowania, ustawianie wymaganej temperatury w domu lub temperatury ciepłej wody użytkowej jest bardzo intuicyjne; można to zrobić za pomocą tabletu lub telefonu komórkowego;
- uniwersalne zastosowanie – w sezonie grzewczym pompy służą do ogrzewania budynków i podgrzewania wody użytkowej; po jego zakończeniu mogą podgrzewać wodę w basenach albo wspierać system klimatyzacji i służyć jako urządzenia chłodzące;
- niezależność od tradycyjnych źródeł energii – brak konieczności magazynowania opału w przypadku budynków ogrzewanych tradycyjnymi kotłami c.o.; ostateczne koszty ogrzewania w sezonie grzewczym zależą w dużej mierze od cen ustalonych przez dostawców; woda gruntowa, powietrze czy gleba są bezpłatne – nie trzeba obawiać się o ich ceny.
W niektórych przypadkach instalacja systemu grzewczego opartego na pompach ciepła wymaga wykonywania odwiertów lub rozmieszczenia kolektorów gruntowych pod powierzchnią ziemi wokół ogrzewanego budynku. Dla części odbiorców może stanowić to kłopot – brak odpowiedniej działki oraz ograniczanie zabudowań w miejscach, gdzie znajdują się kolektory sprawia, że trudniej zagospodarować przestrzeń.
Wśród sceptyków panuje również przekonanie, że ze względu na fakt, iż technologie do eksploatacji źródeł odnawialnych są stosunkowo nowe, na rynku istnieje niewiele firm, które dokładnie je poznały i zdobyły doświadczenie w ich montażu. Niewielka liczba przedsiębiorstw o odpowiedniej renomie, cieszących się zaufaniem Klientów sprawia, że sporo osób z rezerwą podchodzi do opisywanego tematu. Zastanawiając się, czy wybrać pompę ciepła czy gaz, być może preferujesz pierwotnie właśnie ogrzewanie gazowe, ponieważ branża gazowa ma ugruntowaną pozycję na rynku.
Gaz: plusy i minusy
Do najważniejszych zalet ogrzewania gazem ziemnym należą:
- powszechne stosowanie, a co za tym idzie dobra znajomość technologii gazowych wśród ekspertów; doświadczenie fachowców przekłada się na solidne usługi związane z podłączaniem sieci grzewczych;
- niewielkie gabaryty urządzeń grzewczych – wiszące kotły gazowe to najmniejsze z proponowanych urządzeń; małe wymiary pozwalają oszczędzić miejsce i łatwo zagospodarować przestrzeń kotłowni;
- korzystna cena – w porównaniu z innymi paliwami koszty ogrzewania gazem ziemnym nie są duże; inaczej rzecz się ma, jeśli chodzi o gaz płynny – ten jest dużo droższy w eksploatacji.
Za wady tego typu systemów uznaje się ryzyko wybuchu lub negatywny wpływ spalin wydzielających się podczas niewłaściwego użytkowania kotła na zdrowie człowieka. Niebezpieczeństwo korzystania z technologii gazowych przy braku konserwacji, serwisowania czy przeoczenie awarii może przynieść tragiczne skutki. Warto więc cyklicznie zlecać specjalistom przeglądy wszystkich urządzeń zasilanych gazem, a gdy tylko pojawi się niepokojący sygnał – zgłaszać usterkę.
Przegląd rozwiązań pod kątem opłacalności
Odpowiedź na tytułowe pytanie jest prosta: pompa ciepła. Początkowe nakłady inwestycyjne, jakie należy ponieść podczas instalacji systemu do pozyskiwania energii z wody czy gleby, są porównywalne do tych, których wymaga sieć ogrzewania oparta na gazie ziemnym (w przypadku posiadania zbiornika na gaz). Podczas użytkowania pomp typu powietrze/woda owe koszty są niższe – nie ma konieczności wykonywania odwiertów. Inwestycja w odnawialne źródła energii zwraca się po 3-7 latach.
Koszty ogrzewania pompą ciepła są niewielkie. Mogą być bawet dwa razy niższe niż w przypadku stosowania gazu ziemnego oraz cztery razy niższe, jeśli mowa o gazie płynnym. Przykład: ogrzewając dom o powierzchni 120 m² do optymalnych temperatur, roczne koszty wyniosą:
- około 4500 zł w przypadku gazu ziemnego,
- około 2000 zł w przypadku gruntowej pompy ciepła.
Chcąc szczegółowo porównać koszty eksploatacyjne, należy wziąć pod uwagę wydajność cieplną pompy, ceny gazu, powierzchnię budynku, rodzaj izolacji. Zawsze jednak korzystanie z energii odnawialnych będzie tańsze niż z paliw gazowych.
Wybór należy do Ciebie
W zależności od Twoich priorytetów możesz wybrać rozwiązanie, które okaże się najkorzystniejsze dla Ciebie i Twoich najbliższych. W przypadku wątpliwości warto poradzić się ekspertów montażu pompy ciepła czy gazu.