Zmiany środowiskowe i obecne trendy oparte na zrównoważonej gospodarce energetycznej wymuszają wdrażanie rozwiązań, które pozwalają na wykorzystanie zasobów energii z natury. Wybór oraz projekt ogrzewania centralnego są kluczowymi decyzjami podczas budowy domu. Aby dobrać rozwiązanie, które jest wygodne, ekologiczne i optymalne finansowo, warto przejrzeć gamę możliwości, jakie daje ogrzewanie pompą ciepła.
Pompa ciepła – co to jest?
Pompy ciepła to urządzenia, które wykorzystują energię z ziemi, wody i powietrza. Działają wykorzystując zjawiska fizyczne takie jak parowanie, skraplanie oraz rozprężanie, jednocześnie nie zużywają dużych ilości energii elektrycznej by działać.
Na rynku są różne modele pomp ciepła, w zależności od wykorzystywanej technologii możesz wybrać pompę ciepła:
- solanka/woda – jest najczęściej stosowaną technologią w inwestycjach jednorodzinnych. Pompy ciepła tego typu są obecnie najbardziej efektywnymi urządzeniami grzewczymi, które wykorzystują energię ze źródeł odnawialnych;
- powietrze/woda – świetnie działają w klimacie umiarkowanym, gdzie temperatura nie spada poniżej 5⁰C; w zimniejszym klimacie wydajność pomp ciepła typu powietrze/woda jest znacznie niższa;
- woda/woda – wymaga bliskości podziemnych cieków wodnych, z tego powodu możliwości jej wdrożenia są ograniczone, awaryjność tego typu instalacji jest nieco wyższa niż innych rodzajów pomp z uwagi na ciągłą wymianę wody w obiegu i odkładanie się złogów mineralnych, co wpływa na żywotność urządzenia.
Na rynku są również systemy korzystające z technologii bezpośredniego odparowania, lecz obecnie rzadko stosowane w inwestycjach jednorodzinnych.
Ekologiczne i wygodne rozwiązanie – zalety pompy ciepła
Ogrzewanie pompą ciepła jest rozwiązaniem pełnym zalet, a pomijając wysoki koszt instalacji urządzenia jego eksploatacja jest tania – system działa korzystając z energii skumulowanej w ziemi, wodzie i powietrzu, czyli darmowej.
Dodatkowym czynnikiem, na który zwraca uwagę wiele osób decydujących się na wdrożenie tego rozwiązania w swoich domach, jest niska awaryjność i wygoda. Ogrzewanie pompą ciepła nie wymaga częstych wizyt w kotłowni, dokładania paliwa, kontrolowania parametrów kotła czy projektowania przestrzeni na kotłownię. Większość pomp to urządzenia zajmujące do 2 metrów kwadratowych.
Podobnie jak w przypadku ogrzewania gazowego czy elektrycznego, w projekcie domu nie trzeba uwzględniać miejsca na przechowywanie opału – oleju, drzewa węgla; ogrzewanie pompą ciepła jest jednak rozwiązaniem znacznie bardziej ekonomicznym.
Projekt instalacji – nie podejmuj się go sam!
Decyzja o wyborze tego rodzaju ogrzewania powinna zapaść już na początku planowania danej inwestycji. Zaprojektowanie instalacji zgodnie z prawidłami odnośnie źródeł energii odnawialnej jest gwarancją opłacalności inwestycji, wydajności systemu oraz braku dodatkowych kosztów, na przykład związanych z przebudową.
Pompy ciepła szczególnie dobrze sprawdzają się w przypadku zastosowania w instalacji rozwiązań tzw. niskiego parametru, jak ogrzewanie podłogowe. Taki rodzaj ogrzewania wymaga szczególnej dbałości o projekt – jego poziom zaawansowania i sposób realizacji nie pozostawiają miejsca na korekty, a warto wiedzieć, że każda ewentualna przebudowa wiązałaby się z dużymi kosztami.
Pompa ciepła – wybierz rozsądnie
Decydując się na budowę domu lub znaczną przebudowę już istniejącej instalacji grzewczej, należy wziąć pod uwagę koszty realizacji, ale przede wszystkim koszty jej utrzymania. Wybór rozwiązań ekologicznych jest nie tylko podyktowany troską o środowisko, ważna jest również kalkulacja kosztów ogrzewania domu. Pompy ciepła to rozwiązanie wygodne i niedrogie w eksploatacji. Decydując się na jego wdrożenie zaufaj specjalistom, ponieważ odpowiedni projekt daje gwarancję sprawnej realizacji i bezawaryjnego użytkowania przez wiele lat.