Decyzja o modelu ogrzewania jest jedną z najważniejszych, jakie należy podjąć planując budowę domu. Popularne ostatnio ogrzewanie podłogowe ma bardzo wielu zwolenników, podobnie jak wybór klasycznych grzejników. Jak dopasować rozwiązanie do swoich potrzeb, zapewnić optymalny model ogrzewania domu i nie ponosić nieprzewidzianych kosztów? Sprawdź, które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku i wybierz rozsądnie.
Zacznij od wyboru kotła CO
Zwykle początkujący inwestorzy zadają sobie pytanie czy wybrać ogrzewanie podłogowe czy grzejniki na etapie wykończeniowym. Jest to powszechna ale błędna strategia, zwykle wynika z nieznajomości technicznych uwarunkowań każdego z tych rozwiązań. Tymczasem decyzja o wyborze „podłogówki” lub klasycznych grzejników powinna być ściśle uzależniona od kotła, który będzie ogrzewał dom.
- Ogrzewanie podłogowe nie sprawdzi się w przypadku kotłów zasypowych na opał stały np. węglowych lub opalanych drewnem. Jeśli system ma działać w domu ogrzewanym tego rodzaju kotłem, musi być to kocioł nowoczesny, zapewniający ciągłą podaż paliwa, sterowanie temperaturą oraz wspieranego przez system mieszający.
- Ogrzewanie podłogowe jest bardzo dobrym wyborem dla osób decydujących się na alternatywne, nowoczesne metody ogrzewania domu np. pompą ciepła, która korzysta z zasobów energii zgromadzonych w ziemi (energia geotermalna), wodzie i powietrzu.
- Jeśli nie planujesz gruntownej przebudowy obecnej instalacji grzewczej, lub planując budowę wybierasz ogrzewanie kotłem zasypowym, zdecyduj się na grzejniki.
Grzejniki to rozwiązanie popularne, względnie tanie i łatwe konstrukcyjnie, jest jednak odbierane jako mniej atrakcyjne wizualnie i często wzbraniamy się przed nim z obawy o brak estetyki we wnętrzu. Czy słusznie?
Kwestie estetyczne – jak wybrać sposób ogrzewania by było ładnie
Jedną z najprzyjemniejszych rzeczy w czasie budowy domu lub rewitalizacji starej inwestycji jest planowanie architektury wnętrz i wystroju.
Grzejniki są uznane za rozwiązanie mniej estetyczne niż ogrzewanie podłogowe, ponieważ nie da się ich ukryć. W rzeczywistości nowoczesne grzejniki mogą być prawie niewidoczne. Zajmują dużo mniej miejsca niż znane z ubiegłych dekad grzejniki żeliwne – duże, malowane na biało lub srebrno, trudne w utrzymaniu w czystości i mocno wysuszające powietrze.
Modele dostępne obecnie na rynku mogą stanowić dekoracyjny element wyposażenia domu. Część z nich przypomina nowoczesne rzeźby – lakierowane na wyraziste kolory i w fantazyjnych kształtach zwracają uwagę, nadają charakteru pokojom. Jeśli stawiasz na kwestie praktyczne rynek oferuje grzejniki z modułami do suszenia lub umożliwiające jednoczesne nawilżanie powietrza w domu.
Zadając sobie pytanie o to, czy wybrać ogrzewanie podłogowe, czy grzejniki weź pod uwagę preferencje dotyczące wykończenia inwestycji. Nie każdy rodzaj podłogi będzie współgrał z ogrzewaniem podłogowym.
Ogrzewanie podłogowe – tylko pod płytki?
Pokutuje przekonanie, że wybierając „podłogówkę” należy ją przykryć płytkami, gresem lub terakotą. Jest w tym odrobinę prawdy, te materiały świetnie przewodzą ciepło, pokrycie nimi podłogi korzystnie odbije się na kwestiach ekonomicznych, w domu będzie cieplej. Nie jest to jednak jedyna opcja.
Wielu producentów podłóg drewnianych, a nawet wykładzin dywanowych i paneli dopuszcza pokrywanie nimi modułów ogrzewania. Decydując się na taką opcję tracisz nieco na przewodzeniu ciepła, ale nie grozi ci zniszczenie podłogi czy strata gwarancji na wybrany materiał.
Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki – wybierz w oparciu o własne potrzeby
Komfort domowników i ich zdrowie są ważną kwestią przy budowie domu. Jeśli ty lub Twoi bliscy macie specjalne potrzeby np. alergię lub astmę, weź je pod uwagę planując ogrzewanie. Ogrzewanie podłogowe dobrze się sprawdzi u osób, które chorują na choroby płuc lub alergię – ten rodzaj ogrzewania nie powoduje wzbijania się kurzu. Grzejniki będą lepszym wyborem dla osób, które chcą urozmaicić wystrój wnętrz nowoczesnymi formami, proponowanymi przez branżę grzewczą.