Utrzymanie domu jednorodzinnego lub inwestycji wielorodzinnej poza miastem bywa kosztowne. Codzienne wydatki nie agregują się w postaci czynszu, a odpowiedzialność za koszty bezpośrednio dotyka mieszkańców. Jeżeli chcąc obniżyć koszty utrzymania i wyjść naprzeciw ekologicznym trendom poszukujesz alternatywnego rozwiązania do swojego domu, postaw na pompy ciepła.
Dzięki zastosowaniu pomp ciepła ogrzewanie wody może być tańsze nawet 3 do 4 razy niż korzystanie z tradycyjnych metod jej podgrzewania np. bojlerów elektrycznych czy kotłów gazowych. Jaka pompa ciepła do cwu sprawdzi się najlepiej, dowiesz się czytając poniższy artykuł.
Dla kogo pompa ciepła do cwu?
Pompy ciepła, które umożliwiają podgrzewanie wody, są dedykowane dwóm głównym grupom odbiorców: jedną z nich są osoby ogrzewające domy prostymi kotłami zasypowymi, drugą osoby korzystające z nowoczesnych kotłów na paliwa typu gaz i olej opałowy.
Podczas grzania kotła, niejako „przy okazji” i jako skutek uboczny podgrzewana jest woda, która może być wykorzystywana do prac kuchennych, czynności higienicznych. To rozwiązanie świetnie sprawdza się w sezonie grzewczym, jednak poza nim wymaga dużych nakładów finansowych, jakimi są koszty paliw stałych. Warto wtedy rozważyć zainwestowanie w solidną pompę ciepła.
Jak ogrzewać wodę latem?
Poza sezonem grzewczym nawet właściciele inwestycji ogrzewanych nowoczesnymi, zdalnie sterowanymi kotłami na ekogroszek czy pellet stają przed wyzwaniem dogrzewania wody. Zwykle decydują się na podgrzewanie wody grzałką elektryczną, lecz to rozwiązanie nie jest ani tanie, ani dostosowane do realnych potrzeb. Bywa, że zastosowane grzałki wymagają każdorazowego włączenia przed planowaną kąpielą, a czas oczekiwania na wodę sięga nawet kilku godzin.
Jeśli podjąłeś już decyzję o tym, że chcesz ogrzewać wodę posługując się pompą, należy zadać sobie pytanie o to, jaka pompa ciepła do cwu sprawdzi się w Twojej inwestycji.
Wybierając technologię, weź pod uwagę czy:
- dopuszczasz remont instalacji cieplnej – pompy ciepła sprawdzają się w nisko kosztowych inwestycjach, jako wsparcie i jeden z elementów systemu grzania,
- planujesz ją od samego początku w nowym domu – w takim przypadku wybierz rozwiązanie, które jest wydajne również w kontekście ogrzewania powierzchni mieszkalnej, a nie tylko zapewnia ciepłą wodę.
Do ogrzewania wody użytkowej wybiera się powietrzne pompy ciepła. Ich mechanizm oparty jest na pobieraniu energii z powietrza, przetwarzaniu jej, a następnie oddawaniu i w konsekwencji ogrzewaniu wody. Pompy geotermiczne sprawdzają się przy planach ogrzewania pomieszczeń jedynie z udziałem pompy ciepła. Dlaczego? Ponieważ koszt ich montażu jest wyższy niż pomp powietrznych.
Ze zbiornikiem lub bez – ważna decyzja
Podejmując decyzję o tym jaka pompa ciepła do cwu zostanie zainstalowana w Twoim domu zwróć uwagę na jeden aspekt. Na rynku są dostępne pompy:
- ze zbiornikami na wodę,
- bez zbiornika.
Jaka jest praktyczna różnica? Przede wszystkim różnią się ilością miejsca, które zajmują, bywa też że w domu jest już zainstalowany zbiornik na wodę i nie ma potrzeby go demontować. W wielu przypadkach można taki zbiornik wykorzystać na rzecz bieżącej zmiany, czyli podłączyć do systemu wraz z pompą ciepła.
Na instalacji obowiązki się nie kończą
Bez względu na to jaka pompa ciepła do cwu została zastosowana w Twoim domu, należy pamiętać o jej konserwacji i prawidłowej eksploatacji. Urządzenia grzewcze należy poddawać cyklicznym przeglądom. Najlepiej powierzyć to zadanie specjalistom; doświadczeni pracownicy firmy, której pompę wybierasz lub osoby ją instalujące wesprą Cię w zakresie utrzymania pompy ciepła i całej instalacji w dobrej kondycji.
Sprawdź również Pompa ciepła – czy warto?