Pompy przeznaczone do podgrzewania wody użytkowej charakteryzują się nieco innymi cechami niż te stanowiące główny element systemów centralnego ogrzewania. Zobacz, czym różnią się poszczególne urządzenia – dzięki temu łatwiej podejmiesz decyzję o tym, jaką pompę ciepła do c.w.u. wybrać.
Zasada działania
Pompy ciepła do przygotowywania ciepłej wody użytkowej pobierają energię z powietrza znajdującego się:
- w tym samym pomieszczeniu, w którym ustawiona jest pompa,
- w innym pomieszczeniu wewnętrznym, na przykład na strychu czy w spiżarni,
- na zewnątrz.
Podgrzewający się czynnik roboczy ulega sprężaniu oraz rozprężaniu, zmieniając ciśnienie i temperaturę, pobiera ciepło z powietrza, a następnie przenosi je do wody znajdującej się w pojemniku. Tak jak pozostałe pompy, również te stworzone z myślą o przygotowywaniu wody użytkowej zasilane są w niewielkim stopniu energią elektryczną. Uśredniając, 25% ciepła przekazywanego wodzie pochodzi z sieci elektrycznej, 75% natomiast z powietrza.
Warto zaznaczyć, że ostateczny koszt uzyskania ciepłej wody zależy w dużej mierze od odpowiedniego wyboru urządzenia grzewczego. Zanim więc podejmiesz decyzję, w jaką pompę ciepła do c.w.u. zainwestujesz, warto poradzić się eksperta i zapoznać się z dostępnymi informacjami.
Na co zwrócić uwagę?
Podczas wyboru pompy ciepła do c.w.u. poddajemy pod rozwagę Klientów kilka istotnych kwestii:
1. Obecność zasobnika wody lub jego brak
- Pompy zintegrowane z zasobnikiem to najczęściej spotykane rozwiązanie spośród dostępnych urządzeń. Dystrybuowane są zazwyczaj z grzałką elektryczną lub przewodem, do którego można przyłączyć kocioł. Są łatwe w montażu, jednak spore gabaryty wymagają odpowiedniej przestrzeni w kotłowni.
- Pompy bez zbiornika sprawdzają się wówczas, gdy wolnego miejsca brak lub wtedy, kiedy posiadasz już sprawny zasobnik i nie chcesz go wymieniać. Warto dokładnie przemyśleć rozmiar zasobnika – woda ze zbyt małego szybko się wyczerpie, zbyt duży powodować będzie straty energii, ponieważ podgrzana woda nie zostanie w pełni wykorzystywana przez domowników. Uznaje się, że dla czteroosobowej rodziny pojemność zasobnika powinna wynosić około 200 litrów.
2. Pobieranie powietrza z wnętrza budynku albo z zewnątrz
- Pozyskiwanie energii z powietrza wewnętrznego wiąże się ze spadkiem temperatur w wybranych pomieszczeniach oraz osuszaniem powietrza. Idealnie nadają się więc do tego celu kąciki gospodarcze, pralnie, spiżarnie, strychy. Jeżeli nie chcesz, by zimniej było w łazience czy pokoju – pomiń je w systemie cieplnym opartym na pompie do c.w.u.. Z drugiej jednak strony, jeżeli korzystasz z pompy tylko w okresie letnim, możesz również wykorzystać ją jako instalację klimatyzacyjną. W tym przypadku montaż pompy ciepła jest bardzo prosty.
- Nieco trudniej montuje się pompy pobierające ciepło z zewnątrz. W takim układzie pracują wydajnie, o ile temperatury nie spadają poniżej 7ºC, ani nie przekraczają +35ºC.
Koszty ogrzewania wody energią pozyskaną z powietrza są niższe niż w przypadku tradycyjnych źródeł ciepła. Wybierając urządzenie o dużej sprawności i ergonomiczności, możesz znacznie obniżyć rachunki za c.w.u.
Poznaj wszystkie korzyści, aby docenić potencjał pomp ciepła
Niezależnie od tego, jaką pompę ciepła do c.w.u. wybierzesz, z pewnością będzie to urządzenie ekologiczne, tanie w eksploatacji oraz proste w obsłudze. Stawiając na czystą energię i na nowoczesność będziesz mieć komfort użytkowania połączony z oszczędnościami oraz dbaniem o środowisko. Trudno znaleźć bardziej wielozadaniowe rozwiązanie o tak szerokim wachlarzu korzyści.