Pompy ciepła woda – woda umożliwiają pozyskiwanie energii z wód gruntowych znajdujących się w pobliżu budynku, w którym mają zostać zamontowane. Ja działają te urządzenia i jak wykorzystać ich potencjał – tego dowiesz się z dalszych części artykułu.
Jak powstaje energia z wód gruntowych
By zainstalować pompę ciepła woda – woda, należy wywiercić dwa otwory w odległości około 15 metrów od siebie, tworzące system dla przepływu wody. Głównym otworem ciepła woda będzie napływała na pompy prosto ze studni zasilającej przez pompę zasilającą do pompy głównej, a dalej do obiegu w budynku. Po tym, jak zostanie wykorzystana, zimna woda wróci drugim otworem (tzw. szybem powrotu) do studni zrzutowej.
W zależności od tego, na jakiej głębokości znajdują się wody gruntowe na danym terenie, odwierty również sięgać będą na różne głębokości – nawet do 100 metrów w głąb ziemi.
Ważne: trzeba pamiętać o tym, że zamontowanie urządzenia na posesji wymaga uzyskania stosownych pozwoleń i dopełniania administracyjnych formalności.
Pompa ciepła woda – woda do ogrzewania i chłodzenia
Woda gruntowa ma temperaturę utrzymującą się w przedziale od 7°C do 12°C, co sprawia, że dzięki pompie ciepła woda – woda można ją wykorzystać dwojako:
- do wspomagania ogrzewania budynków oraz przygotowywania ciepłej wody do użytku domowego (wtedy wykorzystywana jest woda w najwyższym zakresie temperatury),
- do pasywnego lub aktywnego chłodzenia budynków jako alternatywna dla klasycznej klimatyzacji (wówczas wykorzystywana jest woda w najniższym zakresie temperatury).
Urządzenie osiąga wysoką wydajność energetyczną, gdy jakość oraz ilość pobieranej z gruntów wody jest odpowiednia. Z punktu widzenia użytkownika istotne jest to, że w czasie pozyskiwania i odprowadzania wody nie następuje żadna ingerencja w skład wody – pod względem chemicznym jest ona dokładnie taka, jak ta płynąca podziemnie. Pompa ciepła woda – woda modyfikuje jedynie jej temperaturę.
Cały szereg korzyści
Pompa ciepła woda – woda odznacza się wieloma cechami, które sprawiają, że jest to urządzenie coraz chętniej wybierane przez właścicieli takich posesji, które mają korzystne uwarunkowania pod względem położenia wód gruntowych. Do pożądanych cech tego systemu energetycznego zaliczyć można:
- całoroczność – temperatura wód gruntowych jest ustabilizowana w sprawdzalnym zakresie, co sprawia, że przez cały rok są one dostępnym źródłem energii,
- monowalentność – pompy ciepła są energetycznie samodzielne, a więc mogą stanowić jedyne źródło zaspokajające w całości zapotrzebowanie danego budynku na energię cieplną;
- komfort obsługi – pompą steruje się za pomocą intuicyjnego panelu elektronicznego; po wprowadzeniu parametrów nie jest konieczna dodatkowa obsługa.
Cały system, co nie jest już korzyścią, ale standardem, charakteryzuje duża trwałość, ponieważ tworzony jest przez elementy wykonane z trwałych materiałów, odpornych na korozję. Dzięki temu przez lata działa bezawaryjnie.
Ekologia plus ekonomia
Technologia pracy pompy ciepła woda – woda doceniana jest także ze względu na jej ekologiczność. Pompa nie emituje żadnych szkodliwych substancji, nie wywiera więc negatywnego wpływu na środowisko. Ponadto, jej zoptymalizowane użytkowanie przekłada się na finanse, co w praktyce oznacza nawet 75% niższe rachunki za ogrzewanie. Widać wyraźnie, że warto stawiać na nowoczesne rozwiązania, które w zauważalny sposób ograniczają koszty związane z energią cieplną.
Sprawdź również Pompa ciepła powietrze/woda do c.o.