Pompa ciepła do produkcji ciepłej wody użytkowej to zawsze jedna z dwóch wersji – naścienna (wisząca) i stojąca, a także różne funkcjonalności, które optymalizują codzienne działanie. W tym wpisie przyglądamy się modelom z oferty słoweńskiego producenta Gorenje, który wprowadził na rynek nowoczesne, wydajne urządzenia.
Dopasowane do potrzeb
Głównym zadaniem pompy ciepła do produkcji ciepłej wody użytkowej jest – jak wskazuje sama nazwa – podgrzewanie wody tak, aby była gotowa do użytku. W tym celu urządzenia te wykorzystują energię skumulowaną w powietrzu. Przy zachowaniu tej podstawowej funkcji zaprojektowano jednak modele, które różnią się zastosowaniem. Omawiamy je poniżej.
- Pompa c.w.u. naścienna – mocowana jest w pionie, a więc pozwala na zaoszczędzenie miejsca na podłodze; do wyboru są 3 warianty pojemnościowe (80, 100, 120 l), które pozyskują energię z powietrza znajdującego się wewnątrz budynku (na przykład z kuchni czy łazienek); pozwalają na podgrzanie wody do temperatury 65ºC, a dodatkowo są zintegrowane z grzałką elektryczną, tzw. suchą grzałką.
- Pompa c.w.u. stojąca – umieszcza się ją na podłodze, co pozwala na swobodne wykorzystywanie przestrzeni na ścianach; może osiągać pojemność do 300 l; energię pozyskuje z powietrza wewnątrz budynku, jak i z tego na zewnątrz; wyposażono ją w uniwersalne przyłącza (średnica 160), za pomocą których łatwo połączyć całość z już istniejącą infrastrukturą; takie urządzenia pracują w zróżnicowanych warunkach temperaturowych na zewnątrz (-7ºC do +35ºC).
- Pompa Monoblock – c.w.u – umożliwia odzyskiwanie energii cieplnej utraconej w czasie stosowania klasycznych metod ogrzewania, a także zasysanie powietrza z zewnątrz; podsiada sprężarkę rotacyjną, która znacznie podnosi efektywność energetyczną pompy ciepła do produkcji ciepłej wody użytkowej oraz przekłada się na oszczędności sięgające 75% w stosunku do klasycznych sposobów pozyskiwania ciepła; pozwala na podgrzewanie wody do temperatury 75ºC; posiada ponadto zautomatyzowany program przeciwdziałający rozwojowi bakterii Legionella, a także programowanie czasowe, funkcję natychmiastowego podgrzewania wody oraz tryb ograniczonej pracy.
- Pompy Split – c.w.u – przystosowane są do codziennej, intensywnej pracy przy temperaturach zewnętrznych za zakresie od -20ºC do +40ºC; posiadają wymiennik zewnętrzny, który zapobiega osadzaniu się kamienia kotłowego, a także program ograniczający rozwój bakterii Legionelli; urządzenie pracuje cicho, nie zaburzając harmonii otoczenia; może być ponadto podłączone do innych źródeł ciepła, jak kolektory cieczowe; po zainstalowaniu zewnętrznej jednostki w środku może też działać jako klimatyzator w ciepłych porach roku.
Urządzenia te wyróżniają się nowoczesnym wzornictwem użytkowym. Na pierwszy rzut oka uwagę zwraca ich minimalistyczna forma.
Pompa ciepła do produkcji ciepłej wody użytkowej jako element „smart living”
Producent zadbał o to, by jego pompy ciepła do produkcji ciepłej wody użytkowej integrowały się z innymi zastosowanymi w budynku rozwiązaniami typu „smart living”. Powstaje w ten sposób kompatybilny system, zapewniający maksymalny komfort przebywania w domu – wystarczy do tego komputer osobisty, tablet lub telefon komórkowy. Ogrzewanie jeszcze nigdy nie było tak proste.
*
Zainteresowały Cię te rozwiązania? Poznaj wszystkie typy pomp ciepła Gorenje.