Pompy ciepła powietrze – woda tworzą systemy ogrzewania, które wykorzystują energię zakumulowaną w powietrzu do podgrzewania wody. Są one chętnie wybierane do montażu w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym. Z dalszych części tego artykułu dowiesz się, kiedy zamontowanie takiej pompy przynosi najwierniejsze korzyści.
Jak działają pompy ciepła powietrze – woda
Taka pompa posiada wentylator osiowy, który służy do wprowadzania powietrza do parownika, skąd ciepło trafia do skraplacza, a dalej jest rozprowadzane po budynku lub wykorzystywane w c.w.u.
Instalacja pompy powietrze – woda jest prosta. Zasada działania opiera się na podstawowych prawach fizyki i nie wymaga specjalistycznych działań, jak odwierty czy zamontowanie kolektorów gruntowych. Na cały system składają się: parowniki, czyli jednostki zewnętrzne, agregaty, czyli jednostki wewnętrzne, miedziane rury łączące wszystko w całość. Wszystkie elementy wykonywane są z wysokiej jakości materiałów, co zapewnia im wieloletnią bezawaryjną pracę. Co ważne, przy projektowaniu inżynierowie sięgają po nowoczesne rozwiązania, za sprawą których urządzenia pracują cicho, praktycznie dla użytkownika niezauważalnie.
Niezależnie od warunków klimatycznych
Mitem jest, że pompy powietrze – woda sprawdzają się wyłącznie w łagodnym klimacie. Owszem, pierwsze modele przestawały działać, kiedy temperatura spadała poniżej -5oC, ale dzięki najnowszym zdobyczom techniki i nowego typu sprężarkom, mogą one efektywnie pracować przy temperaturach w zakresie od -25oC do +45oC. Dostępne dziś konstrukcje pozwalają więc na wykorzystywanie tych urządzeń nawet w surowym klimacie, jaki panuje na przykład w Szwecji. Nie ma więc obaw, że mogłyby być mniej funkcjonalne w Polsce, gdzie średnia temperatura w okresie zimowym na początku roku w ostatnich dekadach oscyluje w zakresie od -1 do 0°C.
Kiedy pomyśleć o pompie
Pompy powietrze – woda, jak wskazują statystyki rynkowe, są bardzo chętnie wybierane przez inwestorów. Co jest najczęściej podstawą takiego wyboru?
- Kiedy w grę wchodzi ekonomia – pompa ciepła nie wymaga ingerencji w działkę w postaci prac ziemnych ani instalacji dolnego źródła ciepła, wystarczą jedynie przyłącza hydrauliczne i elektryczne, jest więc opcją korzystniejszą finansowo. Ze względu na swoją budowę ma mniej elementów, które mogłyby ulec awarii, więc ograniczane są koszty napraw.
- Jeśli chcesz mieć też klimatyzację – dostępne są na rynku modele, które jedynie zastępują klasyczne elektryczne bojlery, ale są też takie, które wyposażono w funkcję chłodzenia. Tzw. pompy rewersyjne wykorzystują to, że podstawowym efektem działania pompy jest pobieranie ciepła z powietrza, jeśli więc schłodzone powietrze zostanie skierowane do pomieszczenia, otrzymamy efekt klimatyzacji.
- Jeżeli stawiasz na energooszczędność – pompy ciepła woda – powietrze zaliczane są do najbardziej wydajnych urządzeń grzewczych, należą, zależnie od modelu, do klasy energetycznej A++ lub A+++; 70% energii, którą przekazują, pochodzi z odnawialnych źródeł (OZE).
Urządzenia te są ponadto niezwykle łatwe w sterowaniu bezpośrednim (za pomocą intuicyjnego panelu dotykowego) lub pośrednim (z wykorzystaniem urządzeń mobilnych).
Stawiamy na ekologię
W wielu sferach życia popularne jest teraz stawianie na ekologiczne rozwiązania – odznacza się ona także w branży ogrzewniczej. Sukcesywnie zmniejsza się w Polsce rynkowy udział tradycyjnych modeli ogrzewania budynków (węglem, drewnem, gazem czy pelletem), co wiąże się z unijnymi wytycznymi niskoemisyjnymi. Pompy powietrze – woda nie emitują do atmosfery żadnych szkodliwych substancji, są więc i pod tym względem bardzo rozsądnym wyborem.
Zobacz również Jak działa pompa ciepła