Pompy ciepła ziemia – woda są mechanizmami, które wykorzystują prawa fizyki, aby pozyskiwać z ziemi energię potrzebną w domach i innego typu budynkach. By ich działanie było efektywne i wydajne – słowem: opłacalne – muszą być spełnione pewne warunki. Sprawdźmy jakie.
Zasada działania pompy ciepła ziemia – woda
Jak już wspomnieliśmy, pompa ta pozwala na kumulowanie energii ze źródła ciepła, jakim jest grunt. By ten potencjał wykorzystać, mamy do wyboru dwie techniczne możliwości:
- poziomy kolektor (wymiennik) gruntowy – staje się podstawą funkcjonowania pompy, o ile wielkość powierzchni wokół budynku jest wystarczająca, co oznacza, że powinna ona być dwa razy większa niż metraż budynku, który ma być zasilany;
- odwiertowy wymiennik ciepła, zwany pionową sondą gruntową albo potocznie odwiertem – są to pionowe systemy, za pomocą których pompa pozyskuje energię z wnętrza ziemi. Wykonuje się je, kiedy teren wokół budynku jest za mały, by zainstalować efektywnie działający poziomy kolektor.
Ziemia jest odnawialnym źródłem energii, niezależnym od warunków atmosferycznych – energię można więc w ten sposób pozyskiwać przez cały rok. Jedynym istotnym z technicznego punktu widzenia zastrzeżeniem jest to, które dotyczy montażu poziomych kolektorów pomp ciepła ziemia – woda.
Na jakiej ziemi kolektory gruntowe będą najefektywniejsze
Po pierwsze, o czym już była mowa – ziemi wokół budynku, który ma być zasilany pompą ciepła ziemia – woda musi być wystarczająco dużo. Po drugie, ważna jest jej jakość. Wiele zależy od jej składu i lokalizacji. Zupełnie nieefektywne będą gleby pokryte asfaltem oraz takie, na których znajdują się zabudowania. Ważne jest również to, by mogły w glebę swobodnie wnikać wody opadowe.
4 cechy dobrej pompy cieplnej
Jest wiele czynników, które przemawiają na korzyść pomp ciepła ziemia – woda, sprawiając, że są one coraz chętniej wybierane przez inwestorów prywatnych i deweloperów. Poniżej przedstawiamy 4 aspekty korzystania z tych urządzeń, które najczęściej doceniają ich właściciele.
- Atrakcyjność finansowa eksploatacji – jest zdecydowanie korzystniejsza niż w przypadku tradycyjnych źródeł ogrzewania; pompy są samodzielne energetycznie, co znaczy, że nie ma potrzeby kupowania dodatkowwgo opału; poza tym są nowoczesnymi urządzeniami, odznaczającymi się trwałością i odpornością na czynniki związane z codziennym użytkowaniem.
- Wysoka wydajność cieplna – przyjmuje się, że współczynnik wydajności dla pomp ciepła ziemia – woda (tzw. CoP, czyli Coefficient of Performance), wyznaczający
stosunek mocy grzewczej do energii, którą pobiera dane urządzenie, by funkcjonować, ma wynosić więcej niż 4,5. - Kwestie wizualne – w porównaniu do tradycyjnych źródeł ciepła, jak kotły zasilane klasycznymi paliwami, pompy ciepła ziemia – woda są urządzeniami o niewielkich rozmiarach i kompaktowej budowie, pozwalają więc zaoszczędzić sporo miejsca.
- Komfort użytkowania – pompy sterowane są automatycznie, po ustawieniu parametrów działają bezobsługowo.
Producenci i firmy montujące pompy zawsze podpowiadają, jak pobierać energię geotermalną, by wszystkie możliwości pompy ciepła ziemia – woda zostały maksymalnie wykorzystane.
Dziś stawiamy na ekologię
Promowany przez UE „Zielony Ład” przyjmuje odchodzenie od źródeł wysokoemisyjnych do tych, które są przyjazne dla środowiska – w tym nurcie są właśnie pompy ciepła ziemia – woda. Jest to więc rozwiązanie ekologiczne, dodatkowo sprzyjające domowemu budżetowi, ponieważ nowoczesne urządzenia są też energooszczędne. To wszystko sprawia, że zakup pompy ciepła po prostu się opłaca.
*
Nie wiesz, które urządzenie wybrać? Przeczytaj artykuł Stojące czy wiszące? Jak wybierać pompy ciepła C.W.U.